May Newsletter

Monday, May 1st, 2017

Meal Kits

At the intersection of convenience and freshness, meal kits are springing up everywhere. Meal kits may vary in health, cost, and flavor, but one thing they all have in common is that it seems they’re here to stay. Here are some pros and cons to using meal kits:

Prosknife-and-fork-salt-and-pepper-dinner-is-ready-picjumbo-com
Meal kits have the advantage of being highly customizable; a person can pick a meal kit based on allergies, calorie count, and special diets. This makes it easy and fun to try new things while still meeting individual dietary needs. Another benefit to meal kits is how easy they are to use. No measuring or grocery store trips are required. Users simply open the box and follow the instructions. This helps users try new recipes, learn new cooking skills, and reduce food waste.

Cons
Despite all of the advantages of meal kits, there are still some things to consider before trying them. Cost is probably the main concern most people have when it comes to meal kits. They can cost around ten to fifteen dollars per person per meal. That can be expensive for large families or people on a budget. Also, meal kits can prevent people from learning useful food skills, such as meal planning, shopping on a budget, or creating recipes of their own.

Considering both the pros and the cons, meal kits are certainly worth looking into. Many meal kit companies are springing up and it is easy to find one to fit your specific needs. Many companies even give you a free trial so you can see how much you like it before buying.

App of the Month

Foodfully

Foodfully helps you track food purchases you’ve made so that you remember to use up food before it goes bad. It suggests recipes, helps you track spending, and most importantly, reduces food waste.

Save

Leave a Reply